Mind of the chef: season 1

Na początek kilka słów o samej serii "Mind of the chef". Narratorem i producentem jest Anthony Bourdain, "enfant terrible" światowej sceny kulinarnej. Zamysł serii sprowadza się do tego, że na przestrzeni serii lub kilku odcinków szef kuchni opowiada o swoich inspiracjach, korzeniach, celach. Opowiada o jedzeniu i jego roli w kulturze. Szefowie kuchni opowiadając o swoim życiu pokazują jak przygotować przepisy, które ich ukształtowały albo są flagowymi wizytówkami ich kuchni. 


Głównym bohaterem pierwszego sezonu jest David Chang, szef kuchni, Amerykanin koreańskiego pochodzenia, założyciel grupy Momofuku składającej sie z kilkunastu restauracji. Pierwszą otwartą przez niego restauracją było Momofuku Noodle Bar, czyli bar z makaronem, który jest tak naprawdę ekskluzywną restauracją. Momofuku Ko, założona przez niego restauracja od 2009 otrzymuje corocznie dwie gwiazdki Michelin. Do jego grupy należy także Momofuku Milk Bar, czyli bardzo oryginalna cukiernia, o której napiszę szerzej innym razem, bo robią tam niesamowite, oryginalne "nagie" torty. 

Przepis tutaj

Tematem pierwszego odcinka jest makaron. Zaczyna się od ramenu, czyli dania-instytucji w japońskiej kuchni. Istotnym dla tożsamości samego szefa kuchni. Potrawa zrobiła się bardzo popularna w Polsce (hint: supermodny warszawski Vegan Ramen Shop). Ramen to esencjonalny wywar, mięsny lub warzyny z makaronem (nie przypominającym makaronu, który znamy, ze względu na swoją zasadowość) z dodatkami (warzywami, jajkiem, mięsem).

W drugim odcinku szef kuchni opowiada o wieprzownie, istotnym składniku bułeczek nadziewanych wieprzowiną, flagowym przepisie z Momofuku (można go znaleźć tutaj). Ciekawostka - w tym odcinku występuje Aziz Ansari. Odcinki  kontynuują opowieść o pamięci i odkrywaniu dziedzictwa Changa. Dowiadujemy się zaskakujących rzeczy o bohaterze, kto by bowiem pomyślał, że inspiruje go Hiszpania, Japonia czy Rene Rezepi (znany duński szef kuchni). W jednym z odcinków autorzy medytują nad pojęciem zepsutego jedzenia, bliskim kulturze wschodu i bliskim polskiej kulturze kulinarnej. Fascynujący jest odcinek poświęcony tofu i miso. Sezon ubarwia pojawienie się profesora tłumaczącego chemiczne procesy w jedzeniu lub obalającego różnego rodzaju mity.

Książka Chenga zawiera przepisy na najważniejsze dania kucharza i historię powstawania trzech najważniejszych restauracji w jego karierze - Momofuku Noodle Bar, Ssam Bar i Ko.

David Chang to bardzo spokojny człowiek (jak na szefa kuchni), skupiony na swojej pracy, zadaniowiec, któremu rzadko poszczają nerwy. Amerykanin, ale głęboko osadzony w kulturze wschodu. W żadnym wypadku nie jest purystą, czerpie z wielu kultur by wzbogacić swoją kuchnię.

Podsumowując należy naznaczyć grubym zakreślaczem, że seria "The mind of the chef" to nie jest twój zwykły program kulinarny, pojawiają się w nim co prawda przepisy na konkretne dania, ale pojawiają się bardzo sporadycznie i nie są to przepisy, które łatwo powtórzyć w domu, ale nie ma to większego znaczenia. Ważne jest wchodzenie w głowę kogoś, kto tworzy jedzenie. Serię można obejrzeć po polsku na platformie Netflix. Proszę się spodziewać kolejnych wpisów o telewizyjnych inspiracjach kulinarnych. 

Komentarze

Popularne posty