Ciasto dyniowe. Symbol jesieni

Moda na ciasta dyniowe przyszła do nas ze Stanów razem z Pumpkin Spice Latte (Latte o smaku przyprawy dyniowej). Może zacznijmy od samej kawy z niewielką ilością puree z dyni i mieszanką przypraw korzennych. Spopularyzowany przez sklep na "S" napój można spokojnie przyrządzić w domu. Przepis można znaleźć tutaj lub tutaj. Oba są godne polecenia. Ale popularna kawa stanie się niezwykła mieszanką nie tylko przez dodatek dyniowego puree, ale może nawet przede wszystkim dzięki dodatkowi mieszanki przypraw. Warto zrobić sobie taką mieszankę, pumpkin spice mix w domu. To może być baza nie tylko dla napojów, ale i wszelkiego rodzaju ciast dyniowych.

Pumpkin spice mix

3 łyżki cynamonu
1 łyżeczka gałki muszkatołowej
2 łyżeczki imbiru w proszku
1 łyżeczka startego ziela angielskiego
1/2 łyżeczki startego goździka

Nie jestem wielką fanką tradycyjnego amerykańskiego pumpkin pie, czyli kruchego ciasta, na które wylewa się dyniową masę z mlekiem skondensowanym. Mimo wszechobecnego dodatku przypraw wydaje mi się mdłe i mało ciekawe. Ale ma ono grono swoich wielbicieli, więc może nie warto go skreślać? Przepis na nie można znaleźć tutaj. Tutaj warto obejrzeć video, z którego dowiecie się, w jaki sposób przyprawa pumpkin spice zdobywa świat. I zabawny filmik, w którym komik próbuje zrozumieć fenomen przyprawy do ciasta dyniowego. 


Moje ulubione ciasto dyniowe to ciasto, które ma być odzwierciedleniem smaków znanych z pumpkin spice latte. Nie wiem, czy rzeczą, która najbardziej przyciąga mnie do tego ciasta to to, że dynia jest tu dodatkiem niedominującym, raczej uroczym tonem przebijającym się gdzieś w tle smakowej palety, który dodaje ciastu wilgotności i miękkości. Przepis pochodzi z magazynu Marthy Stewart, a poniżej można obejrzeć filmik ukazujący przygotowanie ciasta. 


Ciasto dyniowo-kawowe
Pumpkin spice cake 

1 3/4 c* mąki pszennej
2 łyżeczki proszku
4 łyżeczki espresso rozpuszczalnego
1 1/2 łyżeczki mieszanki korzennej
1/4 łyżeczki soli 
120 g masła
3/4 c cukru białego
1/2 szkl cukru brązowego
2 duże jajka
1 c puree z dyni
2/3 c mleka

Na wierzch:
1 1/2 c śmietany kremówki
3 łyżki cukru pudru
espresso w proszku

Wymieszaj suche składniki (mąkę, proszek, espresso i przyprawy). Utrzeć jajka razem z puree z dyni, następnie dodać rozpuszczone masło, cukry i mleko. Zmieszać suche składniki z mokrymi. Piec w 180 st. C przez ok. 40m minut, aż góra ciasta po dotknięciu wraca na swoje miejsce. Studzić przez 10 minut w formie, następnie wyjąć i całkowicie wystudzić. Na wierzch ubić kremówkę z cukrem i posypać masę espresso. 

* c - to amerykański cup, czyli szklanka o pojemności 250 ml. 

Komentarze

Popularne posty